Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Archiwum 2012 - kalendarz wydarzeń 2012 - grudzień 2012

2 grudnia - występ zespołu tJazz

>> 2 grudnia - występ zespołu tJazz

godz. 15.00, sala kina "Mazur"

Młodzieżowy Zespół Wokalny „tJazz”, prowadzony przez Katarzynę Krajewską-Openchowską i Kamila Skorupskiego zaprasza na koncert pt. Podaruj mi trochę słońca.
Wykonawcy: Marta Ulikowskam Ola Jankowska, Basia Kamińska, Natalia Brozio, Sara Stankiewicz, Ada Święczkowska, Asia Sadowska, Magda Essel , Emilia Pawełko, Magda Olszewska, Piotr Openchowkski, Mateusz Mielziuk.
zapraszają między innymi do wysłuchania utworów artystów: Vox, Skaldowie, Caro Emerald, Kayah, Ben E King, Sara Bareilles, Aretha Frankiln.
Utwory wykonane będą przy akompaniamencie fortepianu.
Wstęp wolny. Zapraszamy
galeria

7 grudnia - wernisaż wystawy Piotra Dondajewskiego

>> 7 grudnia - wernisaż wystawy Piotra Dondajewskiego

godz. 18.00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa

Piotr Dondajewski Urodzony w 1953 r. w Zamościu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom z projektowania graficznego w 1977 roku. Grafik, malarz, pedagog. Od 2002 r. Prezes Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Twórca oprawy plastycznej oraz logo Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. W 2005 r. otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury przyznaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat II Nagrody w „IV Olsztyńskim Biennale Plastyki - O Medal Prezydenta", w 2005 r., w 2007 r. został wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Olsztyna. Posiada Złotą Odznakę ZPAP. Mieszka i pracuje w Mrągowie.
galeria

7-8 grudnia - POEZJI GRAM czyli II Oleckie Zderzenia ze Słowem i Dźwiękiem

>> 7-8 grudnia - POEZJI GRAM czyli II Oleckie Zderzenia ze Słowem i Dźwiękiem

Wielkimi krokami zbliża się druga edycja festiwalu „Poezji Gram” czyli Oleckich Zderzeń ze Słowem i Dźwiękiem. Święto poezji śpiewanej odbędzie się w dniach 7, 8 grudnia. Pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, liczymy więc na to, że „Poezji Gram” na stałe wpisze się w kalendarz kulturalnych wydarzeń naszego regionu.

Program:
Piątek (7 grudnia), godz. 19:00, sala kina "Mazur"
- koncert Marka Dyjaka
- koncert Anity Lipnickiej i Johna Portera

Sobota (8 grudnia), godz. 19:00, sala kina "Mazur"
- koncert Kasi, Zygiego i Antka Waraksa
- koncert Elżbiety Adamiak

Marek Dyjak
Charakterystyczny brudny, bulgoczący, męski głos w subtelnej muzycznej oprawie. Ten niekonwencjonalny duet tworzy na scenie magiczny klimat. Głównym sprawcą magii jest bokser i niezrealizowany hydraulik, który odnalazł się dopiero w muzyce. Tam ma swoje miejsce. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów w Polsce, w tym roku był twarzą Męskiego Grania.

Marek Dyjak ma zadatki na idola. Niepiękny to człek, ale charakterny. Niegłupi w dodatku i ma mroczną legendę, na szczęście z happy endem, więc i za wzór dla (trudnej) młodzieży posłużyć może. Przede wszystkim jednak ma głos. Mocny, ciemny, doprawiony chrypą. Interpretacyjne szarże świadczą o zapatrzeniu w Toma Waitsa(…)
Jarek Szubrycht / Przekrój

Anita Lipnicka i John Porter
Ona w historii polskiej muzyki zapisała się najpierw jako wokalistka zespołu Varius Manx, by w 1996 roku rozpocząć solową karierę. On – Walijczyk z polską duszą, od 1976 roku mieszka, tworzy i komponuje w Polsce. Ona zmysłowa i liryczna, on charyzmatyczny i rockowy. Zaczęli tworzyć wspólnie. Razem zagrali ponad 100 koncertów i nagrali 3 płyty, z czego ostatnia „Goodbye” ukazała się w 2008 roku.

Oszczędne, akustyczne dźwięki, których jest tutaj pod dostatkiem, doskonale harmonizują z tytułem albumu (Goodbye). Doskonale wprowadzają słuchacza w nastrój zadumy i melancholii.(…) Proste aranżacje, często kojarzące się z bluesem, wzbogacane są często instrumentami smyczkowymi, dętymi a także akordeonem. A wszystko to stanowi idealny podkład dla ciepłych głosów Anity i Johna.
Marcin Bogusławski

Kasia, Zygi i Antek Waraksa
Mieszkają w Grądzkich na obrzeżach Puszczy Boreckiej, na Mazurach, gdzie prowadzą Wiatrak Artystyczny. Są organizatorami „Wietrznych spotkań z poezją”. W 2001 roku nagrali płytę „Leśmian” w 2007 „Kaśka z duszą”. Kasia maluje, Zyga komponuje muzykę, gra na gitarze i akordeonie. Antek jest studentem wydziału muzycznego, komponuje, gra na gitarze. W Olecku wystąpią razem z saksofonistą Mariuszem Sikorskim.

Kiedy mówimy o Katarzynie Waraksa, to dla wielu na myśl przychodzi Leśmian, muzyka i poezja. Natomiast kiedy mówimy o sztukach poetyckich, to zwykle kojarzymy je ze słowem. Jednak w przypadku Kasi Waraksy rzeczywistość wygląda nieco inaczej, i to od dawna, gdyż to co robi w swojej twórczości plastycznej jest wyraźnym poszerzeniem poetyckiej przestrzeni, tyle że poprzez malarstwo.
www.kultura.wm.pl

Elżbieta Adamiak
Piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka, która od wielu lat zajmuje w Polsce czołowe miejsce w gatunku poezji śpiewanej. Ze względu na oryginalność, specyficzną wrażliwość i wyjątkową umiejętność muzycznego przekazu tekstu poetyckiego, artystka należy do grona nielicznych wykonawców tego gatunku. Nagrała siedem płyt, z których każda, według koneserów i krytyków muzycznych okazała się sukcesem. Podczas koncertu zaprezentuje piosenki z najnowszej płyty "Zbieram siebie" oraz swoje największe przeboje takie jak: "Jesienna zaduma"," Do Wenecji dalej stąd co dzień. Artystce na scenie towarzyszyć będzie trzyosobowy zespół muzyczny w składzie: Piotr Goljat – fortepian, Sebastian Ruciński – gitara, Piotr Górka – kontrabas

Z całego serca również zachęcam do zwiedzenia wraz z Elżbietą Adamiak Krainy Łagodności. Łagodny głos artystki rozgrzewa nas swym ciepłem, niczym dobra herbata podana smutnego, jesiennego wieczoru. Posłuchajcie tych piosenek, „wyprowadźcie się z siebie i zamieszkajcie gdzieś na uboczu”, tam nikt nie będzie wam przeszkadzał.
Łukasz Mijała

Bilet jednodniowy - 40 zł (przedsprzedaż),45 zł (w dniu koncertu),
Karnet - 60 zł (przedsprzedaż,)80 zł (w dniu pierwszego koncertu)
Sprzedaż od 3.12.2012 r.

galeria

13 grudnia - spotkanie z Bartłomiejem Borawskim

>> 13 grudnia - spotkanie z Bartłomiejem Borawskim

godz, 17:00, Olecka Izba Historyczna

Zapraszamy na spotkanie historyczne z Bartłomiejem Borawskim pt. „Wyposażenie zamków krzyżackich na terenie Prus Dolnych”.

Bartłomiej Borawski pochodzi z Olecka, ale obecnie mieszka w Toruniu, gdzie kończy studia w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jego zainteresowania skupiają się wokół warowni zakonnych. Na spotkaniu omówione będą zamki krzyżackie na podstawie tych położonych najbliżej Olecka.

Wykład bogato ilustrowany. Zapraszamy na pierwsze wystąpienie młodego historyka wszystkich pasjonatów zamkowych tajemnic.

14 grudnia - Wystawa Weroniki Maksimowicz

>> 14 grudnia - Wystawa Weroniki Maksimowicz

Galeria Hol (hol kina "Mazur"), godz. 17.00

Zapraszamy do Galerii Hol na indywidualną wystawę rysunku Weroniki Maksimowicz - uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kochanowskiewgo w Olecku.
Opieka artystyczna - Wiesław B. Bołtryk, Pracownia Grafiki i Rzeźby GALERIA.
galeria

1 2 >>