Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Archiwum 2012 - kalendarz wydarzeń 2012 - październik 2012

3 października - spotkanie autorskie z Markiem Kowalewskim

>> 3 października - spotkanie autorskie z Markiem Kowalewskim

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku zaprasza na spotkanie autorskie z Markiem Kowalewskim, autorem wydanych niedawno wierszy.
Spotkanie odbędzie się 3 października 2012 r. o godz. 17.00 w czytelni Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku, ul. Kopernika 6.
Marek Kowalewski o sobie pisze: „Czasem jestem rolnikiem w gumowych butach. Czasem biznesmenem w mercedesie. I jedną i drugą robotę lubię. Ciężko pracuję, ale praca to moja pasja. Tak na dobre poezją zaraziłem się na studiach (UW) i po dzień dzisiejszy zapisuję swoje myśli, marzenia i wątpliwości. Do moich pasji należą również karate i latanie. Jestem instruktorem sztuki walki i pilotem samolotowym, paralotniowym. Karate daje mi siłę, a latanie wolność. Dużo podróżuję, by poznawać świat i inne kultury. Nieustannie szukam dobrych ludzi, by z nimi cieszyć się życiem.”
galeria

5 października - Ruszają zajęcia

>> 5 października - Ruszają zajęcia "Joga i nie tylko"

godz. 18:00, sala baletowa ROK

Po wakacyjnej przerwie wracamy z propozycją zajęć ruchowych i relaksacyjnych "Joga i nie tylko".

To zajęcia oparte na prostych ćwiczeniach i zestawach ćwiczeń poszerzających świadomość własnego ciała i jego możliwości. Program zawiera elementy jogi, ćwiczenia oddechowe, improwizację ruchową ćwiczenia i zabawy wyciszające oraz relaksujące, masaż. Wszystkie techniki wspomagają się wzajemnie, pokazując, jak utrzymać ciało w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Prowadząca: Renata Pieczonka
Koszt zajęć: 50 zł/mc (4 zajęcia)
Termin zajęć: Piątki, godzina 18:00, sala baletowa
Pierwsze zajęcia: 5 października 2012 r.
Liczba miejsc ograniczona, nie prowadzimy wcześniejszej rezerwacji miejsc.

6 października - Hrabia Edward grasuje na Mazurach

>> 6 października - Hrabia Edward grasuje na Mazurach

Nadszedł czas na zdradzenie kilku szczegółów zapowiadanej akcji Wolontariuszy Kultury WspaK. Praca nad projektem była bardzo intensywna i burzliwa, a efekt jest imponujący. Tym razem nie wystarczy zjawić się w umówionym miejscu i wziąć udział w przygotowanej zabawie. Trzeba się będzie wykazać inteligencją, sprytem i kilkoma innymi zdolnościami, bo…

…dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma jeziorami, na dalekim odludziu - w Przebrodzie osiedlił się Hrabia Edward. Od jego przybycia rozpoczęła się seria tajemniczych zniknięć…

Dnia 6 października o godz. 13.00 3-osobowe grupy śmiałków zbiorą się na Placu Wolności, by po otrzymaniu mapy wyruszyć w misję, podczas której wykonywanie wyznaczonych zadań doprowadzi ich do odnalezienia sposobu na schwytanie Hrabiego Edwarda.

Aby zgłosić drużynę, wystarczy do 04.10 zostawić post na stronie WspaK (http://www.facebook.com/pages/Wolontariat-Kultury-WspaK/) z nazwą swojej drużyny. Istnieje możliwość zgłoszenia grupy na miejscu.

Bądźcie czujni, młodzi łowcy głów, Hrabia Edward grasuje!
galeria

11 października - wykład

>> 11 października - wykład "Herbert w Olecku"

godz. 11.00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy młodzież szkolną na wykład pt. "Herbert w Olecku".
Zbigniew Herbert należał do najwybitniejszych europejskich poetów XX wieku. Jego wiersze tłumaczone są na wiele języków. Przez lata obok Czesława Miłosza należał do najbardziej znanych polskich twórców literackich. Nic więc dziwnego, że od pewnego momentu znalazł się w ścisłej czołówce kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. To są powszechnie znane fakty. Mało kto jednak wie, lub pamięta, że Zbigniew Herbert dwukrotnie odwiedził Olecko. Przebywał w naszym mieście „na wczasach” w 1983 i 1984 roku. Mieszkał w domu Pani Jacewiczowej. Sam fakt obecności wybitnego poety w naszym mieście nie byłby tak ekscytujący gdyby nie to, że pozostał trwały ślad obecności autora „Pana Cogito” w Olecku. Okazuje się, że w archiwum artysty zacho­wały się rysunki, które wykonał przebywając w naszym mieście. Poeta uwiecznił wiele szczegółów architektonicznych Olecka, w tym na przykład skocznię...
Spotkanie poprowadzi Zbigniew Fałtynowicz - wydawca, bibliograf, animator kultury, kierownik Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach, redaktor naczelny kwartalnika „Jaćwież”.

18 października - wystawa

>> 18 października - wystawa "Romuald Wojnowski - pasjonat sportu"

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna

Romuald Wojnowski urodził się 12 stycznia 1950 roku w Wieliczkach. Był pedagogiem z 40-letnim stażem pracy. Pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Technicznych w Olecku. Wychował wielu reprezentantów Polski w lekkiej atletyce, ponad 270 medalistów mistrzostw województwa i 65 meda­listów mistrzostw Polski. Wielokrotnie nagradzany nagrodami Ministra Oświaty i Ministra Edukacji Narodowej oraz przez władze PZLA, PKOL, LZS i SZS. W uznaniu zasług na rzecz miasta i spo­łeczności lokalnej uhonorowany tytułem Olecczanina 2000 roku.
Był animatorem i pomysłodawcą wielu ogólnopolskich i ponadlokalnych imprez sportowych: Oleckich Biegów Ulicznych, Biegów „Ku Słońcu", Olimpiady Milusińskich i Sportowych Igrzysk „Solidarności”. Zmarł po ciężkiej walce z chorobą w wieku 61 lat.

1 2 >>