Wydarzenia

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Aktualności

13 sierpnia - III Oleckie Święto Mleka i Miodu

>> 13 sierpnia - III Oleckie Święto Mleka i Miodu

W niedzielę, 13 sierpnia na centralnym placu w mieście odbył się kiermasz produktów lokalnych i regionalnych oraz rękodzieła ludowego.
Tegoroczne święto mleka i miodu objęła patronatem m.in. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku, która w tym roku obchodzi swoje 90-lecie.
Obejrzyj fotografie z wydarzenia...

22 sierpnia - spotkanie w OIH:

>> 22 sierpnia - spotkanie w OIH: "Henryk Sienkiewicz - podróżnik w czasie i przestrzeni"

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna

Nie ma w całej literaturze polskiej drugiego pisarza, o którym, tak jak o Sienkiewiczu, z przekonaniem można by powiedzieć: homo viator. Podróż naznaczyła jego biografię i nadała jej niezwykły koloryt. Urodzony na Podlasiu w skromnej rodzinie szlacheckiej, odbył wojaże, o jakich inni mogli tylko marzyć – zwiedził Amerykę, Afrykę, część Azji, w Europie Zachodniej czuł się jak u siebie. Oblicza się, że w latach 1871–1914 odwiedził siedemdziesiąt krajów. Nie przestając być Polakiem, był w pełnym tego słowa Europejczykiem, a jego życiorys mógłby stać się natchnieniem niejednego utworu literackiego albo filmu. I byłaby to opowieść fascynująca!
O podróżach Sienkiewicza opowiada Jolanta Sztachelska, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, historyk literatury, podróżoznawca i sienkiewiczolog, autorka książek Reporteryje i reportaże (1997), Czar i zaklęcie Sienkiewicza (2003), Zabijanie klasyków (2015). W druku: Mity sienkiewiczowskie (2017) oraz Henryk Sienkiewicz. Życie na walizkach (2017).

Skarb Rudobrodego - gra miejska

>> Skarb Rudobrodego - gra miejska

Uwaga - ze względu na złe warunki atmosferyczne akcja zostaje przeniesiona na dzień 30 sierpnia. Godzina do ustalenia wkrótce.
Miejsce akcji: kamienna półrotunda w Parku Sportu i Rekreacji (schody naprzeciwko stadionu)

Wolontariat kultury WSPAK zaprasza na miejską grę terenową "Skarb Rudobrodego".

Czas odnaleźć zaginiony skarb!
Kto pierwszy, ten lepszy!
Ilość miejsc ograniczona (9 grup po 3-4 osoby).

2 września - Narodowe Czytanie

>> 2 września - Narodowe Czytanie

W sobotę 2 września 2017 roku odbędzie się szósta edycja Akcji Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.
W tym roku akcja będzie miała miejsce w parku miejskim na tyłach budynku Urzędu Stanu Cywilnego, Plac Wolności 1, w godzinach 11.00- 13.00.
Organizatorzy zapraszają do wspólnego czytania wszystkich chętnych: władze miasta, przedstawicieli instytucji, uczniów i nauczycieli. Zainteresowanym przekazane zostaną wybrane fragmenty sztuki. Mile widziane będą stroje i rekwizyty z epoki!
„Narodowe Czytanie” to akcja zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.
Z uwagi n sprawy organizacyjne zwracamy się z prośbą o potwierdzenie udziału w spotkaniu do dnia 23.08.2017r.
Będzie nam miło jeśli zechcą Państwo wziąć udział w tegorocznej akcji.
Liczymy na Państwa Obecność!

Kontakt:
Katarzyna Jeżewska tel. 87-731-40-04, 503-155-007, biblioteka@przystanek.pl
Agnieszka Makarewicz 87-523-93-53, 665-456-822, biblioteka_olecko@op.pl

8 września - Spotkanie Kultura

>> 8 września - Spotkanie Kultura

Spotkanie: Mieszkańcy Olecka o kulturze i dla kultury
Miejsce: Galeria Prawdziwej Sztuki im. A. Legusa
Termin: 8 września 2017r., godzina 17.00
Uczestnicy: Lokalni twórcy, pasjonaci, organizacje, osoby zainteresowane rozwojem kultury w Olecku, mieszkańcy
Cel spotkania: Zwiększenie zaangażowania mieszkańców gminy Olecko w działania na rzecz rozwoju kultury. Aktywny udział społeczeństwa i współtworzenie oferty kulturalnej na bazie zmodernizowanej infrastruktury.

Ramowy program:
1. Przedstawienie planów inwestycyjnych Gminy Olecko dotyczących infrastruktury kultury oraz wymagań konkursowych przy ubieganiu się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
2. Prezentacja obiektów i rozwiązań techniczno-organizacyjnych zawartych w dokumentacji technicznej.
3. Omówienie możliwości wykorzystania obiektów po modernizacji.
4. Dyskusja na temat możliwości i pomysłów na rozszerzenie oferty kulturalnej, w tym: oferty muzycznej, teatralnej, filmowej wystawienniczej.
5. Omówienie możliwości wzbogacenia dotychczasowej oferty kulturalnej np.:
- zmiana sposobu udostępnienia/prezentacji zasobów instytucji kultury w oparciu o innowacyjne rozwiązania dotychczas nie stosowane w jednostce,
- wprowadzenie elementów budowania świadomości i tożsamości,
- wprowadzenie elementów edukacji dotyczącej kultury (np. warsztaty kreatywne).
6. Część warsztatowa polegająca na wypracowaniu propozycji nowych produktów turystycznych bądź dopracowaniu istniejących (takich jak Przystanek Olecko), w celu włączenia ich lub utrzymania w wachlarzu produktów województwa.
Organizatorzy: Urząd Miejski w Olecku, Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku

1 2 >>